Wielkopolska Press Photo 2021 – wystawa w Kaliszu.


Galeria 66 w Bibliotece Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu prezentuje najlepsze zdjęcia wybrane przez jury prestiżowego konkursu Wielkopolska Press Photo 2021.

Wielkopolska Press Photo to fascynujące zdjęcia z niesamowitych wydarzeń. Spośród 1310 zdjęć nadesłanych przez 84 fotografów zostało nagrodzonych kilkadziesiąt zdjęć pojedynczych lub w zestawach, w sześciu kategoriach.

-Ta wystawa daje nam szansę snucia refleksji na temat kondycji fotografii prasowej i dokumentalnej. Osobiście fascynują mnie zdjęcia, które zostały wykonane w czasie zdarzenia ulicznego, być może są trochę przypadkowe, ale zamykają w kadrze wyjątkową sytuację, często stając się metaforą tego wydarzenia bądź znakiem ważnych przemian, dążeń, idei – powiedział, witając gości, Robert Kuciński, dyrektor kaliskiej Biblioteki

W kaliskim wernisażu, który odbył się w czwartek, 2 marca uczestniczył członek jury, Mateusz Kiszka, który reprezentował jednocześnie organizatora konkursu, czyli Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

– Można śmiało powiedzieć, że Wielkopolska Press Photo 2021 jest to wyjątkowa wystawa. Wśród nagrodzonych prac dominują ujęcia pandemii Covid-19 i strajków kobiet, ale różnorodność tematów i sposobów widzenia rzeczywistości i tak jest bardzo duża. „Oglądamy tu zdjęcia wykonane podczas zdarzeń, o których raczej nie mówi się i nie pisze w mediach, takich jak m.in. Nocne Loty pokazujące nielegalne wyścigi samochodów w centrum miasta – mówi Mateusz Kiszka.

Wielkopolska Press Photo organizowany był od 2002 roku. Była to zawsze taka konfrontacja fotografów Wielkopolski i tego, co się w Wielkopolsce i nie tylko, wydarzało. Edycja w 2021 roku była ostatnią tego konkursu pod tą nazwą. Nowy konkurs, w odświeżonej formie, pod nazwą „Wielkopolska DOC”, również będzie skupiony na fotografii reportażowej i dokumentalnej.

Wystawę „Wielkopolska Press Photo 2021” można oglądać w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66 do końca marca 2023 r.

https://kalisz.naszemiasto.pl/wielkopolska-press-photo-niezwykle-zdjecia-w-galerii-66/ar/c1-9232899