Jurek doceniony.

Gazeta Ostrowska. 7 grudnia 2016

Jurek doceniany Prace Janusza Jurka są właśnie na warszawskich Targach Plakatu. Wcześniej ostrowianin dostał się do ścisłego grona finalistów dwóch znaczących międzynarodowych konkursów: Lumen Prize i Celesta Prize.

Janusz Jurek, ostrowianin, jest absolwentem Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego UAM w Poznaniu. Od 20 lat zajmuje się komercyjnie projektowaniem graficznym, fotografią, animacjami, grafiką 3D oraz szeroko pojętymi nowymi formami twórczości wizualnej. –

Zadaniem grafiki 3D jest takie odzwierciedlenie rzeczywistości, by odbiorcy towarzyszyło wrażenie oglądania fotografii. Z powodów artystycznych zacząłem negować podstawowy cel grafiki 3D, by znaleźć mniej oczywiste formy. Wróciłem do podstaw i w ten sposób rozpocząłem eksperymenty z linią w przestrzeni trójwymiarowej. Ponieważ przez wiele lat uczyłem się rysunku uznałem, że mogę opracować technikę rysowania w wirtualnym środowisku 3D – mówi o swojej technice Janusz Jurek. Jego styl spotkał się z zainteresowaniem, co zaowocowało ciekawymi zleceniami – m.in. nowojorskiego wydawnictwa Pinguin Random House czy z wytwórni muzycznej Mr Suicide Sheep. W tym roku praca Janusza Jurka – ,,Bird`s code” – została wybrana przez firmę Adobe i obecnie pojawia się m.in. w oknie powitalnym programu InDesign. Niedawno wykonał też artystyczną wizję statuetki wręczanej na The Game Awards 2016 (odpowiednik filmowego Oscara w branży gier wideo). Ta kreatywna interpretacja (a nie statuetka) będzie teraz motywem przewodnim podczas całej gali finałowej w Microsoft Theater w Los Angeles. Także w tym roku, jesienią, Janusz Jurek znalazł się w ścisłym gronie finalistów dwóch znaczących międzynarodowych konkursów: Lumen Prize i Celesta Prize, rozstrzygniętym w Londynie na przełomie września i października. Do pierwszego z nich (Lumen dedykowany jest w całości sztuce stworzonej cyfrowo, z wykorzystaniem najnowszych technologii) zgłoszono 700 prac z całego świata, a jury wyłoniło raptem 28. Grafika Janusza Jurka – ,,Papilarnie” – została nominowana w kategorii Still Image. Teraz realizacja ta wraz z pracami finalistów będzie prezentowana na wystawach organizowanych przez cały rok. Aktualnie zaplanowane zostały wystawy w Berlinie, Londynie, Walii, w Szanghaju i Nowym Jorku. Z kolei Celesta Prize to międzynarodowa nagroda sztuki współczesnej. W tym roku konkurs liczył 53 finalistów na 1700 zgłoszonych prac. – Nie udało mi się zdobyć nagrody, choć było bardzo blisko. Znalezienie się w ścisłej czołówce w konkursie tej rangi jest dla mnie wielkim wyróżnieniem – mówi Janusz Jurek. Obecnie natomiast jego prace są prezentowane na stołecznych Targach Plakatu. – Targi są postrzegane jako wydarzenie komercyjne, ale dla mnie to przede wszystkim uczta dla oczu oraz możliwość porozmawiania z moimi ulubionymi autorami – mówi Janusz Jurek. (hol) Hanka Olejnik.