Co to jest generative art?


Sztuka generatywna (generative art. lub grafika proceduralna) to tworzenie grafik za pomocą kodu programu. Nazywana też jest sztuką maszyn i w obecnej chwili staje się coraz bardziej popularna.
Grafika jest generowana przez komputer, a projektant kontroluje ją za pomocą kodu lub skryptu. Praca artysty zaczyna więc bardzo przypominać pracę programisty. Polega na pisaniu programu komputerowego, zazwyczaj w nieco uproszczonej wersji danego języka programowania, czyli w tzw. “języku skryptowym”.

W moim przypadku, pierwszym elementem podczas tworzenia tego typu grafik jest pisanie kodu, przy pomocy którego komputer generuje przestrzenne formy, którym wykorzystując swoje umiejętności rysunku i rzeźbiarstwa nadaję kształty inspirowane ludzkim ciałem. Bardzo często tworzę to w środowiskach programów do grafiki 3D.
Moja technika jest w pewien sposób nowatorska i w odróżnieniu od klasycznego nurtu generative art, zawiera w sobie spore elementy klasycznego rysunku, tyle że tworzonego w przestrzeni trójwymiarowej.

Proces tworzenia w sztukach generatywnych jest niesamowity. Daje możliwość tworzenia kształtów, których ludzki umysł nie byłby wstanie zaprojektować. Dzięki rozwojowi druku 3D możemy drukować formy przestrzenne, których stworzenie innymi technikami byłoby niemożliwe. Odnosi się to, nie tylko do sztuki, ale w głównej mierze też do medycyny, przemysłu odzieżowego, muzycznego czy architektury.
Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że sztuka generatywne dzięki nowym technologiom otwiera nowy rozdział w historii sztuki. A my jesteśmy tego świadkami i jego częścią.

O mojej pracy


Na co dzień zajmuję się grafiką komercyjną, w tym także 3D. Zadaniem grafiki 3D jest takie odzwierciedlenie rzeczywistości, by odbiorcy towarzyszyło wrażenie oglądania fotografii. To oczywiście wymaga stałej pracy i szkolenia warsztatu, czemu poświęcałem niemalże cały wolny czas. Jednocześnie z powodów artystycznych zacząłem negować podstawowy cel grafiki 3D, by znaleźć mniej oczywiste formy.
Wróciłem do podstaw i w ten sposób rozpocząłem eksperymenty z linią w przestrzeni trójwymiarowej.
Ponieważ przez wiele lat uczyłem się rysunku uznałem, że mogę opracować technikę rysowania w wirtualnym środowisku 3D. Wykorzystując zasady klasycznego rysunku, przenosząc to jednocześnie w przestrzeń wirtualną udało mi się połączyć rysunek z rzeźbą. Autorska technika w naturalny sposób wygenerowała temat. Skoro bowiem odwołałem się do podstawowych zasad, postanowiłem wykorzystać najbardziej klasyczny i oczywisty temat, czyli ludzkie ciało: idealne i piękne, zarazem ułomne. Wiązki cienkich linii splatam ze sobą by w końcu nadać im zintegrowaną formę. 




Janusz Jurek – jest absolwentem Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracę magisterską pisał pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Gaworzewskiego. 
Od 1996 roku zajmuje się komercyjnie projektowaniem graficznym, fotografią, animacjami, grafiką 3D oraz szeroko pojętymi nowymi formami twórczości wizualnej. Prowadzi "NEO - Studio Grafiki Użytkowej".
Ostrowianin, autor projektu sztandaru Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Laureat wielu nagród.
Z rąk Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego odebrał Laur Kultury. Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek uhonorowała artystę tytułem „Osobowość Ostrowskiej Kultury”, wyróżniła ponadto grafikę Papilarnie nagrodą „Dzieło Roku”.  Ta sama praca zdobyła wcześniej I miejsce na Independent Festival of Creative Communication w Chorwacji w kategorii prac 3D. Zwycięska grafika wchodzi w skład serii parunastu prac o wspólnej nazwie Borderline. Grafiki z tego cyklu zostały opublikowane w drugiej części albumu „The Magic of Lines: Line Illustration by Global Artists”. Eksperymenty z linią, które mocno cechują prace Janusza Jurka zdobyły uznanie środowisk branżowych. Grafiki serii Borderline były wyróżniane na międzynarodowych portalach związanych ze sztuką oraz profesjonalnych serwisach graficznych, w tym Art People Gallery, Behance, Digital Art, Collosal.  Jedna z prac serii Borderline została zaprezentowana na zeszłorocznym Poster Show na Uniwersytecie Sztuki w Arizonie. Papilarnie ozdobi okładkę tomiku amerykańskiej poetki Kim Addonizio.
Z uwagi na nowatorski charakter prace Janusza Jurka zostały również opublikowane w promującym Bright Tradeshow w Berlinie magazynie Bright Diaries związanym ściśle z nadchodzącymi trendami.   



Wiecej informacji o mnie:

Behance




Oprogramowanie:

Wszystko w pigułce
Processing
Rhino
Grasshopper


 

 
 
f